Rogači so zelo samozavestni in se vam bodo postavili po robu (foto: MBZ).
Pred tremi meseci so se rogači še kot ličinke zakopali v zemljo ali trhel les in se zabubili. Kot odrasle živali prvi pridejo na plan samčki. Okrašeni so s prelepimi in velikimi čeljustmi, ki spominjajo na rogove in imajo enak namen kot rogovi pri rogatih sesalcih - osvojiti samico in pregnati tekmece. A čeprav lahko z njimi zalučajo nasprotnika z drevesa, niso dovolj močne, da bi vas z njimi lahko uščipnili. Pravzaprav so tako šibke, da ne morejo preščipniti niti skorje dreves in priti do svoje priljubljene hrane, drevesnih sokov. Če ne najdejo že poškodovanega drevesa, iz katerega mezi privlačna tekočina, se morajo za prehrano zanesti na samičke. Njihove čeljusti so precej močnejše in skorjo zlahka preščipnejo. In vas uščipnejo, če jim preveč približate prste.
Oglejte si boj med dvema samcema.
Medtem ko odrasle samice živijo več mesecev in se brez težav hranijo, živijo odrasli samčki navadno le nekaj tednov in imajo v glavi samo en cilj, parjenje s samico. Osvojijo jo z razkazovanjem in v boju z drugimi nadobudneži, ki se včasih spremeni kar v skupinski pretep, ko tudi do štirje samci poskušajo zlesti na samico. Tisti, ki mu uspe odločilno dejanje, ostane na njej več dni, tako da se je oprime s pomočjo velikih čeljusti. Skupaj se gibljeta po drevesih, samec pa končno lahko pride do hrane, ki jo priskrbi samica.
Čeljusti samca rogača so namenjena ruvanju in razkazovanju pred samico, niso pa dovolj močna, da bi vas uščipnil (foto: MBZ).
V zameno je samec na hrbtu samici v veliko pomoč pri preživetju. S čeljustmi se samozavestno zoperstavlja veliko večjim plenilcem (predvsem detli in druge ptice), ki prežijo na okusen zalogaj. Sam tako pogosto konča kot hrana, kar pa omogoči samici odločilno prednost, da se vrže z drevesa, še preden plenilec poje samca in se posveti njej. Tako se skozi obdobje parjenja razmerje samice : samci iz začetnega 1 : 3-4 do konca letalne sezone zmanjša na 1 : 0,5-0,7 (http://www.kerbtier.de/Pages/Themenseiten/enHirschkaefer.html).
Samička odloži 3 mm velika jajčeca v trhla drevesna debla, panje ali korenine. Belkasta ličinka živi v trohnečem lesu in je ukrivljena v obliki črke C. Zraste do 10 centimetrov. Po najmanj štirih letih se zabubi v kamrici v trhlem lesu in jeseni se izleže odrasel hrošč, ki ostane v deblu vse do letalne sezone.
Samica rogača vas lahko uščipne z močnimi čeljustmi (foto: MBZ).
Rogači živijo v gozdovih in na njihovem obrobju, kjer čez dan radi počivajo na sončnih delih dreves, dejavni pa so v mraku. Takrat letajo okrog v pokončnem položaju, z glavo navzgor, zaradi česar so videti precej nerodni. Kljub temu jih njihova pregovorna samozavest ne ustavi, da ne bi prileteli čisto k vam in vas pogledali v oči, češ, umakni se mi že s poti, kaj ne vidiš, da si mi napoti.
Zanimivosti
- Med vzajemnim izkazovanjem moči samci treskajo s svojimi pokrovkami (elitrami), kar povzroča klikajoč zvok, ki ga lahko slišite nekaj metrov daleč.- Tudi ličinke oddajajo zvok s frekvenco 11 Hz s pomočjo drgnjenja oranžnih nožic, na katerih imajo nekakšna strgala.
- Samci imajo zelo radi drevesni sok, zato se zbirajo na drevesih s poškodovano skorjo.
- Samci so pogosteje žrtve ptic in drugih plenilcev tudi zato, ker jih opijani drevesni sok, ki fermentira, zato je njihov odziv na plenilca prepočasen.
- Razmnoževalni nagon je pri samcih tako močan, da se nekateri parijo celo z mrtvo samico.
- Rogač je vezan predvsem na hrastove gozdove.
- Pri nas boste pogosto srečali tudi do 32 mm velikega malega rogača in do 14 mm velikega valjastega nosorožca. Slednji sprednjih čeljusti sicer nima tako močno razvitih, a ima na glavi majhen rožiček, ki spominja na nosorogovega. Vezan je bolj na bukov les.
- Rogači živijo v razpadajočem lesu, zato niso škodljivci. Ker je takšnega lesa v naših krajih vedno manj, je njihov življenjski prostor ogrožen in so zaščiteni tudi v Sloveniji.
Lekotrirala: Ana Bohte
Ali nas samica rogača uščipne tudi, če jo damo na roko?
OdgovoriIzbriši