petek, 1. september 2017

JELENOV RUK

September je in poletje se počasi preveša v jesen. Velik jelenji samec počasi stopa skozi bukovo-jelov gozd in išče jaso med drevesi. A tokrat ga ne mika paša. Po letu pohajkovanja z drugimi jeleni se je zdaj začelo obdobje ruka, ko ves mesec ne bo imel časa za prigrizek.

Minilo je že sedem let, odkar ga je, skrita med grmovjem, povrgla košuta in ga kasneje pripeljala v čredo. V nasprotju s samci, med katerimi so vezi zelo rahle, so košute z mladiči med seboj močno povezane in živijo skupaj v čredi. Na jasi je pravkar zagledal takšno čredo in pogumno se ji približa. A ustavi ga drug samec. Slišal ga je že med rukom, ko je z globokim glasom oznanjal svojo moč in velikost. 

Tokrat ima naš samec srečo. Njegov nasprotnik je povprečno velik in meri čez rogove le 70 cm. Sam je med največjimi. Tehta 300 kg, njegovi rogovi pa so široki 90 cm. Kljub temu se nasprotnik odloči, da se bo boril za čredo, zato je spopad neizogiben. Ustopita se drug nasproti drugemu, prepleteta rogove in med prerivanjem poskušata zbosti nasprotnika s parožki. Okoli njiju odmeva globok bas ljubezenskega klica drugih samcev.

Manjši jelen kmalu odneha, večji pa slavi zmago. A to je le prvo od mnogih merjenj moči, ki jih bo doživel. V času ruka bo lahko zaradi nenehnega varovanja samic, bojev, ran in naporov  shujšal tudi za 30 kilogramov.

Oglejte si naporno delo jelenjega samca med rukom.

Pa vendar, vsi napori bodo poplačani, ko bodo samice skotile njegove mladiče. Še nekaj let bo na vrhu moči, potem pa bo med rukom postal vse manj dejaven. Ko bo konec ruka, bo spet lahko zaživel bolj sproščeno. Čez dan bo počival v senci, proti večeru pa se bo odpravil na pašo. A preden bo zagrizel v zelenje, bo pazljivo pregledal okolico za sumljivimi zvoki in vonjavami. Tudi če si največja žival v gozdu, moraš biti vedno previden. 


Zanimivosti

  • Veliki samec lahko v dolžino meri tudi dva metra in pol, v višino pa do meter in pol. Največji so težki tudi do 300 kg.
  • Jeleni lahko z dolgimi nogami tečejo hitro in dolgo časa, kar jim pride prav zaradi plenilcev in lovcev. V hipu lahko planejo in izginejo v zelenju. 
  • V toplem delu leta, ko je narava bogata z rastlinjem, je jelenova dlaka rjasto rdeča. Pozimi postane daljša in gostejša, od temnorjave do rjavo-sive barve.
  • Rogovi so kostni izrastki, prekriti s kožo, ki jih ščiti pred okužbami. Spomladi rastejo s hitrostjo do dveh centimetrov in pol na dan. Ko dosežejo končno velikost, koža odpade, rogovje pa se mineralizira in postane izredno močno. Na koncu lahko rogovje tehta do enega kilograma. Po vsakem parjenju samci odvržejo rogove.
  • Jelen je rastlinojedec in ni izbirčen – poje vse, kar je sočnega. To so večinoma trave in zelišča, pozimi pa lahko prežveči tudi drevesno skorjo in mlade poganjke. Na oluščenem deblu  zlahka opazite sledove njegovih zob. 
  • Konec avgusta se začne jelenji ruk. V mraku se hodijo samci, največkrat stari sedem do devet let, rukat na tradicionalna rukališča. Svoj harem samic nato branijo pred drugimi samci.
  • Košuta je breja 33 – 34 tednov. Pozno spomladi zapusti čredo in v miru povrže mladiča.

Lektorirala: Ana Bohte